Czy warto inwestować w srebro?
Inwestycja w srebro może okazać się dobrym sposobem na zabezpieczenie kapitału przed kryzysem gospodarczym i jego negatywnymi skutkami. Dlaczego tak jest? Czy mimo mocnego wzrostu ceny kruszcu wciąż warto kupić srebro inwestycyjne?
W marcu 2020 roku, tuż po wybuchu pandemii koronawirusa, cena srebra spadła chwilowo do około 12 dolarów za uncję, czyli do poziomu niewidzianego od ponad 10 lat. Od tamtego czasu sytuacja na rynku metali szlachetnych uległa diametralnej zmianie, a w ciągu kilku kolejnych miesięcy wartość srebra wzrosła do ponad 25 dolarów za uncję. Przez kolejne lata, wartość uncji srebra wielokrotnie spadała i rosła. Przez cały ten czas systematycznie wracała jednak w okolice 25 dolarów. Dzięki temu może to być bardzo stabilny instrument finansowy, który pozwala na dywersyfikację swoich aktywów.
Srebro inwestycyjne – fizyczny nośnik wartości
Inwestycja w srebro jest możliwa na dwa sposoby. Wyróżnia się inwestowanie pośrednie, czyli korzystanie z instrumentów finansowych takich jak CFD, ETF-y czy kontrakty futures. Wtedy de facto nie mamy w posiadaniu fizycznego srebra. Takie inwestycje charakteryzują się większym ryzykiem, ale też dają szansę na wysoki zysk. Z tego powodu są często wybierane przez inwestorów krótkoterminowych.
Dla inwestorów średnio- i długoterminowych lepszym wyborem jest inwestycja bezpośrednia. Kupno srebrnych monet bulionowych i sztabek srebra to opcja obarczona mniejszym ryzykiem. Są to fizyczne nośniki wartości, których cena jest bardziej stabilna. To zapewnia zyski głównie w perspektywie długoterminowej. Co więcej, nad srebrem w takiej postaci, inaczej niż w przypadku „papierowego” srebra, inwestor ma pełną kontrolę. To od posiadacza sztabek lub monet zależy sposób ich przechowywania, czy też moment sprzedaży. W ten sposób można uniezależnić część swoich oszczędności na przykład od banków i innych instytucji finansowych.
Inwestowanie w srebro sposobem na zabezpieczenie kapitału?
Historia pokazuje, że w okresach niepewności na rynkach i zawirowań gospodarczych, inwestorzy lokują środki przede wszystkim w złocie. Jednak popyt na złoto rośnie nie tylko podczas kryzysu, ale także wówczas, gdy następuje ożywienie gospodarcze, które sprzyja wzrostowi inflacji. Bierze się to stąd, że inwestorzy, chcąc uchronić się przed spadkiem siły nabywczej pieniądza, inwestują w aktywa określane mianem safe haven, które co do zasady przybierają w tym czasie na wartości.
Z historycznych notowań cen kruszców wynika, że wielu inwestorów jako safe haven postrzega nie tylko złoto, ale również jego tańszego brata – srebro. To ostatnie odznacza się większymi wahaniami kursu niż złoto, jednak jest z nim mocno skorelowane. Oznacza to, że jeśli w danym okresie cena złota rośnie, to najczęściej towarzyszy temu także wzrost wartości srebra.
Inwestowanie w srebro to dobry sposób na zabezpieczenie kapitału również ze względu na ograniczoną podaż. Wydobycie jest większe niż w przypadku droższego złota, ale dotyczy to także zapotrzebowania. To jeden z najbardziej wszechstronnych metali na całym świecie i istnieją dosłownie tysiące jego zastosowań. Dzięki temu jego cena jest bardzo stabilna i w perspektywie długoterminowej ma większe szanse na wzrost niż spadek.
Trzeba też pamiętać, że zasoby srebra nie są nieograniczone. Przy obecnym tempie konsumpcji, złoża większości znanych kopalni mają wyczerpać się w ciągu 200 lat. Dodatkowo od kilku lat zapotrzebowanie i zużycie srebra znacząco przekracza roczne wydobycie. Dzięki temu można spodziewać się rosnącej dysproporcji pomiędzy popytem, a podażą, która korzystnie wpłynie na ceny.
Inwestycja w srebro – korzystne prognozy dla kruszcu
Srebro jest nabywane w celach inwestycyjnych, ale obecnie ma również szerokie zastosowanie w przemyśle. Z tego względu, w porównaniu do złota, na cenę srebra większy wpływ ma to, co się dzieje w gospodarce oraz branżach, w których wykorzystuje się kruszec. Gorsza koniunktura i spadek produkcji oznaczają mniejszy popyt na srebro, a to z kolei może sprzyjać spadkowi ceny kruszcu lub przynajmniej blokować jej wzrost.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że wielu inwestorów postrzega srebro jako alternatywę dla złota. Dlatego kryzys wywołany przez epidemię, a także monetarne i fiskalne stymulowanie gospodarek, które będzie skutkować wzrostem inflacji, mogą przyczynić się do dalszych wzrostów ceny srebra. Ze względu na powiązanie notowań kruszcu z zachowaniem się ceny złota, dla inwestorów mniejsze znaczenie może mieć zależność srebra od koniunktury.
Wzrost popytu na srebro z przemysłu
Warto podkreślić, że kryzys gospodarczy związany z wybuchem epidemii koronawirusa wcale nie musi obniżyć, pochodzącego z przemysłu, popytu na srebro. W praktyce prognozy mówią coś wprost przeciwnego: praca zdalna i rozwój energetyki solarnej mogą przyspieszyć wzrost ceny kruszcu.
Analitycy między innymi Goldman Sachs zauważają, że srebro znajduje się w laptopach i smartfonach, a nasilający się trend pracy zdalnej skutkuje wzrostem zapotrzebowania na nowe urządzenia elektroniczne. Dodają też, że w najbliższym czasie, zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Stanach Zjednoczonych (zwłaszcza, jeśli wybory prezydenckie wygra Joe Biden), będą wdrażane liczne programy OZE. Z tego względu, w ich ocenie, udział energetyki solarnej w globalnym zapotrzebowaniu na srebro może wzrosnąć aż do 15 procent.
Zapotrzebowanie na srebro w dużym stopniu stymuluje też przemysł motoryzacyjny. Srebro to element stosowany do produkcji aut już od lat. Popyt ulegnie jednak sporemu zwiększeniu, gdyż produkcja samochodu elektrycznego wymaga średnio dwa razy więcej srebra. W związku z rozwojem elektromobilności na całym świecie możemy się więc spodziewać sporego wzrostu zapotrzebowania na kruszec w tym sektorze. W 2021 roku szacowało się, że sama branża automotive potrzebuje 61 milionów uncji rocznie. W najbliższych latach prognozuje się zużycie na poziomie nawet 90 milionów uncji.
Najważniejsze zasady inwestowania w srebro
Chcąc poszerzyć swoje portfolio inwestycyjne o srebro, warto poznać kilka najważniejszych zasad inwestowania w ten kruszec.
Po pierwsze, zakup srebra traktuj jako inwestycję długoterminową. Podobnie jak w przypadku innych metali szlachetnych, srebro charakteryzuje dość stabilna cena o powolnym tempie zmian. Dynamiczne spadki lub wzrosty zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego chcąc zarobić na srebrze, musisz nie tylko zaopatrzyć się w sztabki lub monety bulionowe, ale też cierpliwość.
Po drugie, stawiaj na fizyczne nośniki srebra, najlepiej w postaci monet bulionowych. To najpopularniejszy sposób bezpośredniego inwestowania w srebro. Wybierając monety bulionowe, można liczyć na szybszą sprzedaż posiadanych aktywów, gdyż popyt na nie jest większy niż w przypadku sztabek. Pod tym względem srebro różni się od najpopularniejszego metalu szlachetnego, czyli złota.
Po trzecie, srebro kupuj tylko ze sprawdzonych źródeł. Wybieraj jedynie monety i sztabki opatrzone certyfikatem autentyczności, a najlepiej kupuj je bezpośrednio od mennicy. Tylko w ten sposób możesz mieć gwarancję, że wejdziesz w posiadanie srebra wysokiej próby, za które otrzymasz dobre pieniądze w momencie sprzedaży.
Po czwarte, zadbaj o bezpieczne przechowywanie posiadanych monet bulionowych i sztabek. Srebro może być łakomym kąskiem dla każdego złodzieja. Dlatego posiadając je w swoim domu postaw na dobrze zabezpieczoną skrytkę domową lub nawet porządny sejf. Taka inwestycja to doskonały wybór, gdy zainwestowałeś w sporą ilość metali szlachetnych. W innym wypadku możesz skorzystać z usługi przechowywania, która zazwyczaj kosztuje kilka tysięcy za rok. Cena zależy od wielkości wynajmowanej skrytki.
Po piąte, pamiętaj o podatkach. Srebro klasyfikowane jest jako przedmiot kolekcjonerski, przez co objęty jest podatkiem VAT w wysokości 23%. Można go zmniejszyć, gdy sprzedawca korzysta z procedury VAT-marży. Wtedy podatek obejmuje tylko wysokość marży, a nie całą kwotę zakupu. Dodatkowo przy kupnie sztabek lub monet, których cena przekracza 1000 złotych osoby fizyczne muszą opłacić podatek PCC w wysokości 2%.
Często popełnianym błędem jest kupno biżuterii z metali szlachetnych o wysokiej próbie w formie zabezpieczenia kapitału. Srebro jest jednak mało odporne na ścieranie i bardzo miękkie. Przez to wykonana z niego biżuteria nie jest trwała i z czasem zmniejsza swoją wagę. Aby dało się wyprodukować np. srebrny pierścionek do stopu, dodaje się inne metale. Przez to biżuteria nie ma praktycznie wartości w formie instrumentu inwestycyjnego. Ceny w skupach są znacznie niższe niż w przypadku czystego srebra w formie sztabek lub monet bulionowych.
Ponadto, srebro sprzedawaj tylko zaufanym kupcom. Oczywiście w idealnej sytuacji, sztabki czy monety bulionowe będzie można przekazać następnym pokoleniom. Jeśli jednak zostaniesz zmuszony do upłynnienia części majątku, pamiętaj o tym, że sprzedaż srebra osobie prywatnej jest obarczona pewnym ryzykiem. Dużo bezpieczniejsze jest wybranie się do mennicy lub dealera metali szlachetnych.
O czym trzeba pamiętać?
Jak widać, w dobie epidemii koronawirusa, a także w późniejszym okresie wychodzenia gospodarek z kryzysu, inwestycja w srebro może okazać się trafionym pomysłem. Należy jednak podkreślić, że podobnie jak wszystkie inne formy inwestowania, wiąże się ona z pewnym ryzykiem finansowym. Perspektywy dla srebra są wzrostowe, ale nie można zapominać, że rynki finansowe i surowcowe, zwłaszcza w tych specyficznych czasach, bywają nieprzewidywalne.
Decydując się na lokowanie kapitału w ten sposób, trzeba też uwzględnić koszt przechowywania. Przy większych kwotach zainwestowanych w srebro, potrzebny będzie sejf, którego zakup to niekiedy naprawdę duża inwestycja. Analizując czy warto kupować srebro czy może lepiej zdecydować się na inne metale szlachetne, na pewno trzeba o tym pamiętać.