Monety obiegowe
Mennica Polska jest producentem monet obiegowych w Polsce, emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Z uwagi na nasze doświadczenie, terminowość dostaw i jakość produktów, realizujemy również zamówienia dla banków centralnych innych krajów.
Nasze wartości
Czym Mennica Polska wyróżnia się na tle innych światowych mennic?
Innowacyjność
Mennica Polska jest uznawana za jedną z najbardziej innowacyjnych mennic na świecie. Każdego roku prezentujemy nasze wyroby na największych międzynarodowych konkursach, zdobywając liczne nagrody. 250 lat doświadczenia pozwala nam umiejętnie łączyć tradycję z nowoczesnością.
Bezpieczeństwo
W naszych działaniach kierujemy się przede wszystkim satysfakcją naszych klientów. Zapewniamy terminowe dostawy i realizację zleceń przy zaangażowaniu najlepszych specjalistów z branży numizmatycznej i inwestycyjnej. Produkty Mennicy Polskiej wytwarzane są z materiałów najwyższej jakości, które pochodzą tylko od sprawdzonych dostawców.
Doświadczenie
Rzetelność naszej firmy poparta jest 250-letnim doświadczeniem. Jesteśmy jedynym producentem monet obiegowych w Polsce oraz uznanym partnerem na rynku międzynarodowym. W ramach naszej działalności realizujemy zamówienia dla zagranicznych banków centralnych.
Zaawansowane technologie
Nieustannie rozwijamy nasze zaplecze technologiczne, co pozwala nam na tworzenie produktów docenianych przez światowych ekspertów w dziedzinie numizmatyki. Tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań przyświeca strategiczny cel biznesowy Mennicy Polskiej – osiągnięcie pozycji lidera na arenie międzynarodowej.
Proces produkcyjny
Tajniki produkcji monet obiegowych dla banków centralnych
Wszystkich zainteresowanych tajnikami produkcji monet dla zagranicznych banków centralnych zapraszamy do obejrzenia filmiku promocyjnego o monetach obiegowych i kolekcjonerskich dla Narodowego Banku Armenii.
Zrealizowane projekty
Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi emisjami!
Narodowy Bank Polski
Narodowy Bank Polski
Od 1 stycznia 1995 roku Narodowy Bank Polski emituje 9 nominałów monet obiegowych, z czego od początku 2017 roku wszystkie bite są przez Mennicę Polską:1, 2, 5, 10, 20 i 50 groszy oraz 1 złoty, 2 złote i 5 złotych.
Na awersie każdej monety obiegowej znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz rok emisji, będący faktycznym rokiem bicia monety. Wzdłuż otoku widnieje napis RZECZPOSPOLITA POLSKA.
W centralnej części rewersu monety obiegowej umieszczono liczbę – wartość nominalną wyrażoną w groszach lub złotych. Wzdłuż rantu widnieje dekoracyjny ornament z liści dębu – odmienny w przypadku każdego nominału.
Monety jedno-, dwu- i pięciogroszowe wykonane są ze stali powlekanej mosiądzem, natomiast te o nominałach 10, 20 i 50 groszy oraz 1 złoty wykonane są z miedzioniklu (MN25). Dwu- i pięciozłotówki bite są zarówno z miedzioniklu (rdzeń monety dwuzłotowej i pierścień monety pięciozłotowej) jak i z brązalu (rdzeń monety pięciozłotowej i pierścień monety dwuzłotowej).
W zależności od nominału obrzeża monet są ząbkowane (1 gr, 20 gr, 50 gr ), gładkie (2 gr, 2 zł), naprzemiennie gładkie i ząbkowane (5 gr, 10 gr, 1 zł), bądź też nieregularnie moletowane (5 zł).
Narodowy Bank Gruzji
Narodowy Bank Gruzji
W ramach umowy z Narodowym Bankiem Gruzji Mennica Polska wybiła 30 mln monet obiegowych, w tym 15 mln o nominale 1 lari (miedzionikiel Cu75Ni25) oraz 15 mln sztuk o nominale 20 tetri (stal nierdzewna Z8C17). Moneta 1 lari posiada ząbkowany rant z inskrypcją w języku gruzińskim i angielskim, natomiast moneta 20 tetri charakteryzuje się obrzeżem gładkim.
Narodowy Bank Kolumbii
Narodowy Bank Kolumbii
Mennica Polska zrealizowała kontrakt na prawie 125 mln monet obiegowych na zlecenie Narodowego Banku Kolumbii. Moneta 200 pesos (60,5 mln sztuk) została w całości wykonana z nowego srebra – stopu miedzi, niklu i cynku. Do produkcji bimetalicznej monety 500 pesos (64 mln sztuk) oprócz nowego srebra wykorzystano brązal. Wizerunek na awersie płynnie przechodzi z rdzenia na pierścień.
Narodowy Bank Armenii
Narodowy Bank Republiki Armenii
W 2012 roku zakończono kontrakt na 18 mln sztuk monet obiegowych o nominale 10 dram dla Centralnego Banku Armenii.
Monety wykonane w całości z aluminium, dziś dla większości państw stanowią już relikt przeszłości. Są bardzo małe, a ze względu na charakterystykę kruszcu także niezwykle lekkie.
Bank Centralny Republiki Dominikany
Bank Centralny Republiki Dominikany
W 2009 roku Mennica Polska wyemitowała 2 nominały (10 pesos – 25 mln sztuk; 5 pesos – 30 mln sztuk) monet obiegowych dla Centralnego Banku Dominikany. Do ich produkcji użyto brązalu, miedzioniklu oraz stali nierdzewnej.
Pozostałe
Pozostałe
Mennica Polska zrealizowała w ubiegłych latach liczne kontrakty m.in. z Filipinami, Izraelem oraz Wenezuelą.