Świętujemy 70. rocznicę odbudowy warszawskiej starówki
Perła stolicy obchodzi wyjątkową rocznicę. To już 70 lat, od kiedy warszawska starówka, pieczowicie odrestaurowana po wojnie, ponownie zaczęła cieszyć oczy mieszkańców stolicy i turystów. Z okazji święta powtórnych narodzin, w dniach 21-23 lipca, zapraszamy do udziału w licznych atrakcjach. Mennica Polska na swoim stoisku będzie wybijać pamiątkowe numizmaty. Dla najmłodszych przygotowaliśmy monetarne puzzle i morze balonów.
Wyjątkowa rocznica starówki
Warszawska starówka hucznie świętuje 70-lecie odbudowy po tym, jak w 90 proc. została zniszczona w czasie wojny. Choć prace rekonstrukcyjne trwały przez dziesięciolecia za dzień ponownych narodzin przyjęto 22 lipca 1953 roku. Wtedy to Rynek Starego Miasta, wraz z częścią staromiejskich ulic, ponownie oddano do użytku.
Wyjątkowa rocznica wymaga wyjątkowej oprawy. Dla mieszkańców i turystów przygotowano liczne atrakcje, które są częścią wielkiego świętowania. Warto zarezerwować czas na nie w swoim kalendarzu już dziś!
Mennica Polska na swoim stoisku wybije dla każdego gościa pamiątkowy numizmat, a najmłodszych zaprosi do układania jedynych w swoim rodzaju monetarnych puzzli i spaceru urokliwymi uliczkami Starego Miasta z naszym balonem.
Serdecznie zapraszamy
22 lipca (sobota) w godz. 11:00 – 17:00
na stoisko Mennicy Polskiej przy Muzeum Warszawy
(Rynek Starego Miasta 28–42)
Szczegóły na temat dodatkowych atrakcji na stronie http://www.urodzinystarowki.pl. Warto jednocześnie podkreślić, że niemal wszystkie wydarzenia w bogatym programie obchodów święta warszawskiej starówki są darmowe. Na wybrane obowiązuje rejestracja.
Historia zaklęta w murach
Warszawska starówka jest świadectwem tego, że niemożliwe nie istnieje. Rekonstrukcji Starego Miasta dokonano na podstawie starannych badań historycznych i konserwatorskich. Odtworzono układ przestrzenny z okresu lokacji w XII oraz architektoniczną zabudowę z XVIII wieku na podstawie zachowanych wizerunków miasta, utrwalonych między innymi w malarstwie Canaletta. W 1980 roku Komitet Światowego Dziedzictwa wpisał starówkę na listę UNESCO, doceniając jak wiernie została odtworzona z gruzów.
Odrestaurowywana przez dekady jest symbolem niezłomności i najwyższego kunsztu, nieustająco zachwycając mieszkańców stolicy i turystów z całego świata.