Prezent na I Komunię jako inwestycja w edukację najmłodszych
Sezon komunijny w pełni, a wraz z nim powracająca dyskusja nt. niebanalnych, a jednocześnie stosownych do okazji pamiątek. Według badań na prezent chcemy przeznaczyć w br. ok. 660 zł. Mennica Polska wie, jak wykorzystać tę okazję w taki sposób, aby połączyć inwestycję z edukacją najmłodszych.
Szacuje się, że średnia kwota, jaką chcemy przeznaczyć na prezent z okazji I Komunii to 660 zł (wg badania Smartscope). W przypadku sklepów internetowych to ponad 550 złotych (wg danych Ceneo), co oznacza wzrost zainteresowaniem tą formą zakupu o blisko 30 proc. w odniesieniu do ubiegłego roku. Niezależnie jednak od sposobu, temat wyboru upominku co roku wzbudza wiele emocji, a dużą sztuką jest podejść do tego tematu w sposób niebanalny. Rodzice, chrzestni, dziadkowie, a często i dalsza rodzina, prześcigają się w pomysłach, ale nierzadko wspominają, że w czasach ich dzieciństwa okazjonalne pamiątki miały większy sens niż dziś. Co czwarty badany przez Smartscope jest jednak zdania, że warto dziecku dać gotówkę, która zostanie przeznaczona na konkretny cel. Zachęca nas do tego w głównej mierze trudność w nadążeniu za potrzebami oraz oczekiwaniami dzieci, ale i własna wygoda.
Wśród podarunków komunijnych nieodmiennie królują: rowery, tablety, zegarki, hulajnogi, aparaty fotograficzne, smartwatche czy konsole do gier. Tymczasem wydatek może być jednocześnie wkładem w budowanie dobrych nawyków najmłodszych. Fundamentem edukacji finansowej jest bowiem nie tylko umiejętność oszczędzania, ale także inwestowania. Z tego powodu ciekawą alternatywą dla wpłat na konto bankowe czy do skarbonki może być ulokowanie środków w sztabki złota lub monety bulionowe (inwestycyjne). Ta forma inspiracji do budowania mądrych zwyczajów, zaczyna się już od niewielkich kwot i ma charakter długoterminowy. W dłuższej perspektywie pozwala zabezpieczyć swój wkład, ale także – po sprzedaży w odpowiednim momencie – pomnożyć kapitał. Co więcej, uczy najmłodszych cierpliwości, szukania alternatyw dla nieopłacalnych sposobów „odkładania” pieniędzy i rozsądnego zarządzania nimi. Portfel inwestycyjny zaczyna się od 1g złota.
Namacalny przedmiot, który w dłuższej perspektywie nie traci na wartości, to ciekawy punkt wyjścia do dyskusji i konsekwentnego budowania świadomości finansowej. Aby zaciekawić dziecko tematem inwestycji w złoto, w sztabki czy monety bulionowe, można z nim np. policzyć, ile wart jest jego prezent dziś, a następnie sprawdzić, ile po pewnym czasie.
Klienci Mennicy Polskiej odebrać złoto osobiście w siedzibie firmy w Warszawie lub zlecić przesłanie zamówienia przesyłką kurierską pod wskazanych adres. Warto przy tym wiedzieć, że wszystkie złote sztabki oraz monety bulionowe, które zostały zakupione w Mennicy Polskiej – stacjonarnie lub w sklepie internetowym – objęte są gwarancją odkupu.
Ciekawą alternatywą dla obdarowujących mogą być również tematyczne monety kolekcjonerskie.