System aglomeracyjny URBANCARD nagrodzony medalem TRANSEXPO 2024
17. edycję międzynarodowych targów branżowych TRANSEXPO Mennica Polska podsumowała piątym w kolekcji medalem dla najlepszego systemu poboru opłat za przejazd środkami komunikacji miejskiej. Aglomeracyjny System URBANCARD to odpowiedź na potrzebę ujednolicania płatności za bilety w ramach zintegrowanego transportu publicznego. Wdrożenie to rezultat udanej współpracy między Mennicą Polską a Wydziałem Transportu Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Udana współpraca Mennicy Polskiej i władz Wrocławia
Targi TRANSEXPO to największe wydarzenie branżowe w tej części Europy, które gromadzi liderów i ekspertów z branży transportu zbiorowego. W ramach tegorocznej edycji Mennica Polska triumfowała już po raz piąty. Tym razem specjalnym medalem został nagrodzony Aglomeracyjny System URBANCARD, który odpowiada na potrzebę ujednolicania poboru opłat za przejazdy transportem publicznym we Wrocławiu oraz okolicznych gminach. Obecnie z szybkich i wygodnych płatności za bilety komunikacji miejskiej, obok pasażerów we Wrocławiu, korzystają także mieszkańcy: Kątów Wrocławskich i Czernicy, a także Wiszni Małej, Żórawiny, Kobierzyc i Siechnic.
- Wdrażanie jednolitych systemów poboru opłat w dużych aglomeracjach to krok w kierunku większej integracji transportu publicznego. Docenienie naszego rozwiązania w ramach tak prestiżowego wydarzenia, jak targi TRANSEXPO, to potwierdzenie wartości naszych innowacji nie tylko dla pasażerów, władz miast, ale również branżowych ekspertów. – mówi Beata Waśniewska, Z-ca Dyrektora d.s Płatności Elektronicznych z Mennicy Polskiej.
System URBANCARD funkcjonuje we Wrocławiu od 2018 roku. Od tego czasu zyskał dużą sympatię mieszkańców i przyjezdnych. Konsekwentny rozwój systemu w oparciu o dobrą zrozumienie potrzeb pasażerów zaowocował kolejnymi wdrożeniami na terenie Aglomeracji Wrocławskiej.
URBANCARD: Szybki i wygodny sposób na zakup biletów
System URBANCARD szybko zyskał ogromną popularność wśród pasażerów dzięki łatwości obsługi i szybkości zakupu biletów. Użytkownik wybiera bilet na ekranie, a następnie płaci, zbliżając kartę płatniczą lub inne urządzenie z funkcją płatności zbliżeniowych (np. smartfon, smartwatch). Bilet w formie elektronicznej zostaje przypisany do użytego środka płatniczego. Transakcja zrealizowana w ten sposób nie wymaga druku papierowego potwierdzenia – każdy zakup generuje tzw. token (unikalny identyfikator), a bilet jest zapisywany w systemie centralnym przewoźnika. Użyta przez pasażera karta płatnicza (bądź jej odpowiednik) staje się identyfikatorem potwierdzającym uprawnienia do przejazdu.