Pallad – cena, notowania, właściwości i zastosowanie
Złoto i srebro to niejedyne metale szlachetne nabywane w celu długotrwałej lokaty kapitału. W takim celu może być również wykorzystany mniej znany kruszec, jakim jest pallad. Co to jest? Jakie jest jego zastosowanie i gdzie występuje pallad? Ile kosztuje i czy inwestowanie w ten kruszec faktycznie się opłaca! Dowiedz się więcej o tym cennym metalu – przeczytaj nasz poradnik inwestora!
Co to jest pallad?
Podczas gdy złoto i srebro znane są już od starożytności, pallad jest stosunkowo młodym pierwiastkiem. Został opisany dopiero w XIX wieku, a odkryty w roku 1803 przez brytyjskiego chemika Williama Hyde Wollastona. Nazwa pierwiastka pochodzi od imienia greckiej bogini mądrości ‒ Pallas, znanej również jako Atena.
Pallad jest srebrzystobiałym metalem o wysokim połysku. Należy do grupy platynowców, a wyglądem przypomina samą platynę – jest jednak od niej lżejszy, twardszy i bardziej wytrzymały. Ten metal rozpuszcza się w silnych zasadach i kwasach (azotowym i siarkowym), jednak w normalnych warunkach nie reaguje z tlenem oraz wodą – dzięki temu jest odporny na rdzewienie. Podczas obróbki w wysokiej temperaturze pallad staje się ciągliwy i kowalny.
Pallad jako metal szlachetny
Od 1939 roku pallad zaczął być uznawany za metal szlachetny. Jego wygląd oraz właściwości sprawiły, że doskonale sprawdza się przy produkcji biżuterii, co zauważono właśnie w latach 30. Szczególną popularnością cieszą się pierścionki zaręczynowe i ozdobne oraz obrączki ślubne z palladu. Co więcej, dodatek tego kruszcu umożliwia otrzymanie niezwykle dziś pożądanego białego złota. Dzięki temu zastosowanie palladu dotyczy nie tylko pierścionków czy obrączek, ale również zegarków i innych elementów biżuterii.
Choć w latach 30. Pallad w branży jubilerskiej stanowił tylko dodatek, pewnego rodzaju „wypełniacz” do złota i platyny, to z czasem stał się samodzielnym surowcem do produkcji biżuterii. Wpłynęły na to przede wszystkim gwałtownie rosnące ceny złota i platyny, w obliczu których pallad okazał się (wówczas) zdecydowanie tańszy. Jednocześnie jest zdecydowanie bardziej szlachetny od srebra, a zatem jest też od niego bardziej cenny. Co ciekawe, obecnie kurs palladu przewyższa wartość zarówno srebra, jak i platyny czy złota, o czym więcej opowiadamy w części dotyczącej oraz notowań tego kruszcu.
Wydobycie palladu – gdzie występuje?
Pallad nie należy do często spotykanych surowców – wydobywa się go tylko w kilku miejscach na kuli ziemskiej. Strategiczne złoża tego pierwiastka znajdują się w północno-zachodniej Rosji. Szacuje się, że ten kraj odpowiada za około 44% światowego wydobycia palladu. Rosja jako jedyne państwo posiada również rezerwy tego metalu. Na drugim miejscu zestawienia znajduje się Republika Południowej Afryki – jej udział w wydobyciu tego kruszcu wynosi około 40%. Niewielka złoża palladu znajdują się również na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.
Pallad – zastosowanie poza jubilerstwem
Trudno dostępny pallad wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu. W branży samochodowej metal ten, podobnie jak platyna, stosowany jest do produkcji katalizatorów, przy której okazuje się niezbędny. Pallad w reaktorach katalicznych odpowiada za redukcję szkodliwych związków wydzielanych do atmosfery podczas spalania paliwa, a także ogranicza wydzielanie węglowodorów.
W związku z tym, że w ostatnich latach kładzie się duży nacisk na maksymalne obniżenie poziomu zanieczyszczenia środowiska i produkcję coraz bardziej ekologicznych pojazdów, zapotrzebowanie na pallad rośnie. To właśnie do motoryzacji trafia najwięcej wydobytego kruszcu – szacuje się, że około 80%. Zastosowanie palladu w branży samochodowej jest jedną z głównych przyczyn, dla których ten metal stał się niezwykle cenny. Popyt na pallad znacznie przewyższa bowiem jego podaż. Jak określa Metal Focus, światowy deficyt tego kruszcu wynosi ok. 25,5 tony.
Branża motoryzacyjna to jednak niejedyny sektor, gdzie pallad znajduje swoje zastosowanie. Ten metal szlachetny używany jest również w elektronice, gdzie wykorzystuje się go do produkcji kondensatorów, elektrod czy układów scalonych. Pallad znalazł także zastosowanie medyczne: jego izotop, ze względu na radioaktywne właściwości, stosowany jest w procesie leczenia chorób nowotworowych. Pallad wykorzystywany jest także do produkcji narzędzi chirurgicznych i sztucznych zębów, np. implantów.
Pallad – alternatywny kruszec inwestycyjny
Jedną z najważniejszych zasad, do których powinni stosować się inwestorzy, jest zasada dywersyfikacji. Zakłada ona podział kapitału i wykorzystanie wielu różnych instrumentów finansowych. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko i pozowała ograniczyć straty, które mogłyby zostać spowodowane słabszymi rezultatami jednej z podjętych inwestycji. O tej zasadzie powinny pamiętać zwłaszcza osoby, które dopiero planują inwestycję i nie mają jeszcze dużego doświadczenia oraz wiedzy dotyczącej ekonomii i mechanizmów, które rządzą globalnymi rynkami finansowymi.
Oprócz inwestowania w akcje, obligacje, nieruchomości czy kamienie szlachetne, warto rozważyć zakup metali szlachetnych. Nabycie złota czy srebra uważane jest za jedną z pewniejszych metod lokowania kapitału, jednak mniej popularny pallad również może być wykorzystany w tej roli. Szczególnie że to obecnie jeden z najtrudniej dostępnych metali szlachetnych, przy czym zapotrzebowanie na ten kruszec jest naprawdę ogromne.
Nadwyżka popytu w stosunku do podaży sprawia, że wartość palladu od kilku lat przewyższa nie tylko srebro i platynę, ale również złoto. Choć zapotrzebowanie na ten metal szlachetny w branży motoryzacyjnej ma w przyszłości maleć na skutek rozpowszechnienia pojazdów elektrycznych, to w najbliższych latach wciąż można spodziewać się wzrostu jego wartości. Nim elektryki całkowicie wypchną z rynku auta spalinowe, minie jeszcze sporo czasu.
Jak inwestować w pallad?
Najpopularniejszym sposobem lokowania kapitału w palladzie jest zakup tego kruszcu formie fizycznej. Pallad inwestycyjny dostępny jest w formie monet bulionowych oraz sztabek o próbie 999,5. Monety palladowe, tak samo jak monety inwestycyjne z innych kruszców, mają przy okazji walory kolekcjonerskie, co oznacza, że ich wartość może rosnąć w czasie. Stają się tym samym nie tylko dobrym zabezpieczeniem finansowym na najbliższe lata, ale również dla kolejnych pokoleń. Dotyczy to również sztabek palladu – ponieważ z roku na rok jego złoża będą ciągle malały, za kilka dekad wartość sztabki może znacznie wzrosnąć. A gdzie inwestować w pallad?
Najprostszym rozwiązaniem jest zakup kruszcu za pośrednictwem internetu. Należy jednak pamiętać, aby kupować pallad tylko u renomowanych sprzedawców – na rynku funkcjonują bowiem podrabiane monety i sztabki. Najlepiej wybierać zatem pallad inwestycyjny oferowany przez oficjalne mennice i wysyłany ubezpieczonymi przesyłkami. Największe ryzyko dotyczy ogłoszeń od indywidualnych sprzedawców; w ich przypadku warto umówić się na odbiór osobisty, by móc dokładnie obejrzeć produkt przed zakupem.
Ile warty jest pallad?
Pallad stał się szczególnym obiektem zainteresowania inwestorów w 2019 roku, gdy jego wartość znacznie przebiła cenę złota, a tym samym pallad został najdroższym metalem szlachetnym. W ciągu zaledwie 10 lat wartość palladu wzrosła o ponad 400 procent!
Można to łatwo zaobserwować, sprawdzając w sieci archiwalny kurs tego metalu szlachetnego. Dla przykładu, w 2010 roku cena palladu oscylowała w granicy 430 dolarów amerykańskich za uncję. Dekadę później, czyli w 2020 roku, jego kurs wzrósł do 1900 USD za uncję. Z kolei niespełna 2 lata później, w marcu 2022 roku, cena palladu wzbiła się do rekordowych 2800 USD za uncję – choć była to chwilowa zwyżka związana z atakiem Rosji na Ukrainę. Za standard wartości palladu w ostatnich latach uznaje się kurs między 1800 a 2000 USD za uncję – w przypadku złota to ok. 1700 USD za uncję.