Otwarcie paryskiej wystawy „Gombrowicz i Francja" z udziałem Mennicy Polskiej
Z okazji obchodów Roku Gombrowicza, jak również 90. urodzin Pani Rity Gombrowicz, spadkobierczyni i promotorki twórczości artysty, w Polskiej Bibliotece w Paryżu została otwarta wystawa „Gombrowicz i Francja”. W trakcie wydarzenia, które miało miejsce 27 listopada, Mennica Polska wręczyła Pani Ricie Gombrowicz wyjątkową monetę.
Wystawa „Gombrowicz i Francja” połączyła dwa najważniejsze dla artysty kraje – Polskę oraz Francję. W ramach otwarcia wernisażu wystawy archiwów Rity Gombrowicz i Instytutu Literackiego „Kultura” przedstawicielki Mennicy Polskiej wręczyły Pani Ricie Gombrowicz, spadkobierczyni i propagatorce twórczości artysty, wyjątkową monetę z wizerunkiem Witolda Gombrowicza.
– Żałuję, że Witold nie mógł tego zobaczyć. Przez całe swoje życie, z powodu emigracji, nigdy nie miał własnego domu ani pieniędzy. Teraz otrzymuje to, czego nigdy wcześniej nie miał. Na jego cześć powstały dwa piękne muzea, wybito monety z jego wizerunkiem. To pisarz, którego określiłabym jako niezwykle bezinteresownego – w pewnym sensie żył jak święty, bez żadnych korzyści osobistych. Dziękuję wam wszystkim, którzy zrobiliście tak wiele, aby rozpowszechniać jego twórczość – powiedziała podczas wręczenia monety Pani Rita Gombrowicz.
Ponadczasowa twórczość Gombrowicza
Moneta z wizerunkiem Witolda Gombrowicza została zaprojektowana i wybita przez Mennicę Polską. Ten wyjątkowy projekt oddaje hołd artyście. Na awersie jednouncjowej srebrnej monety znajduje się wyrzeźbione popiersie, na tle cienia Witolda Gombrowicza, inspiracją dla którego było zdjęcie autorstwa Bohdana Paczkowskiego. Rewers monety zdobią cytaty z największych dzieł Gombrowicza, w tym słynne „Zrzućcie maski” z „Operetki”. Znawcy dorobku pisarza odnajdą również odniesienia do koncepcji „upupiania” z „Ferdydurke”. Dwie twarze w maskach symbolizują złożoność i prowokacyjny charakter twórczości autora. Całość została zwieńczona atrybutami Gombrowicza, czyli słynnym kapeluszem oraz fajką.
– Ta moneta to znacznie więcej niż dzieło sztuki numizmatycznej – to symbol miłości do literatury i hołd dla geniuszu Witolda Gombrowicza, pisarza, który „rozbrajał powagę świata ironią”. Nietrudno wyobrazić sobie, że sam Gombrowicz, widząc to wyróżnienie, uśmiechnąłby się i z przekorną lekkością zapytał: „Czy to ja? A może jakaś lepsza wersja mnie?” Możliwość współtworzenia tej monety oraz wręczenia jej osobiście Pani Ricie Gombrowicz, w tak wyjątkowych okolicznościach, była dla nas ogromnym zaszczytem. To kolejny projekt z pogranicza kultury i sztuki menniczej, który udowadnia, że przemysł menniczy to dla nas coś więcej niż wybijanie monet – to tworzenie trwałych świadectw sztuki i dziedzictwa – podkreśliła Anna Ziętek, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Marki Mennicy Polskiej.
Premiera monety z wizerunkiem Witolda Gombrowicza odbyła się w sierpniu br. w ramach prestiżowego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, którego Mennica Polska była partnerem już drugi rok z rzędu. Monetę można obecnie znaleźć w sklepie internetowej Mennicy Polskiej oraz wybranych salonach firmowych.