Niecodzienna wizyta w Mennicy Polskiej
O tym, jak wygląda proces wybijania monet, mogą się przekonać na żywo nieliczni. Taką możliwość zyskało 35 uczniów V LO im. ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Zaskoczyło ich m.in. to, że specjalistyczna prasa w Mennicy Polskiej jest w stanie wybić nawet 15 monet na sekundę, a rocznie z jej zakładu wychodzi ok. 2 mld sztuk tzw. obiegówek i 1 mln egzemplarzy kolekcjonerskich. W trakcie wizyty pojawiło się sporo ciekawych pytań.
W zakładzie produkcyjnym Mennicy Polskiej, uważanym za jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie, powstają nie tylko dobrze wszystkim znane monety okrągłe. To także miejsce, z którego pochodzą egzemplarze prostokątne, kwadratowe, ale i przestrzenne (3D). Niewielu wie, że prekursorem tych ostatnich – i to w skali światowej – jest właśnie Mennica Polska. Pierwszą typu 3D była „Fortuna Redux” w kształcie walca. Tych o nietypowych kształtach było jednak znacznie więcej, jak np. kostka, piramida, jajo czy wulkan. |
Mennica Polska jako pierwsza na świecie wyprodukowała monetę 3D. |
Podczas spotkania z ekspertami uczniowie dowiedzieli się również więcej o tym, jak produkowane są pieczęci urzędowe, insygnia władzy samorządowej, czy medale okolicznościowe. Najwięcej interesujących pytań mieli jednak o monety. Kilka z ciekawszych publikujemy wraz z odpowiedziami.
Mennica Polska produkuje i sprzedaje monety obiegowe na rynki zagraniczne od 2015 roku. |
Dlaczego Mennica Polska wybija monety obiegowe dla zagranicznych krajów? |
Czy monetą kolekcjonerską można zapłacić w sklepie?
Moneta kolekcjonerska to legalny środek płatniczy. Należy jednak pamiętać, że o jej wartości stanowi nie tylko nominał, ale też m.in. kruszec, z jakiego została ona wykonana. Całkowita wartość egzemplarza kolekcjonerskiego jest wyższa niż wskazywałaby ta, którą zadeklarował emitent.
Od czego zależy cena monety kolekcjonerskiej?
Cena monety kolekcjonerskiej jest uzależniona od: kruszcu, z jakiego została wykonana – próba wskazuje masę metalu szlachetnego względem masy stopu; nakładu – im mniejszy, tym większa wartość kolekcjonerska; roku emisji. Niekiedy jej wartość jest dodatkowo „podbijana” przez rynkowe trendy.
Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów są tzw. destrukty, czyli monety z błędem menniczym. |
Wśród kolekcjonerów niezwykle cenione są również tzw. destrukty, czyli monety z błędem menniczym. |
Czym różni się moneta od numizmatu?
Numizmat jest produktem czysto kolekcjonerskim. Nie znajdziemy na nim ani nominału, ani znaku podmiotu, który jest emitentem – takie atrybuty są właściwe jedynie dla monety, która jest legalnym środkiem płatniczym.
Z czego są zrobione dwu- i pięciozłotówki?
2 zł i 5 zł to tzw. monety bimetaliczne. Są one znacznie trudniejsze do podrobienia niż te wykonane z jednolitego krążka. Za srebrną część odpowiada tzw. miedzionikiel, czyli mieszanka miedzi i niklu. Złocąca się część dwu- i pięciozłotówek to brązal.
Złoto inwestycyjne występuje pod postacią tzw. monet bulionowych oraz sztabek złota. |
Dlaczego bardziej opłaca się inwestować w złote monety lub sztabki, zamiast w złotą biżuterię? |
Więcej ciekawych informacji nt. monet od Mennicy Polskiej można znaleźć tutaj, a egzemplarze kolekcjonerskie i inwestycyjne możemy zobaczyć w sklepie internetowym (kliknij i kliknij).