Obiecujące wyniki sprzedażowe w pierwszym miesiącu pilotażu Open Payment System w Gdańsku
Już od ponad miesiąca pasażerowie wybranych linii autobusowych łączących Lotnisko im. Lecha Wałęsy i centrum Gdańska mogą nabywać bilety komunikacji miejskiej używając jedynie zbliżeniowej karty bankowej. Wszystko to za sprawą pilotażu Open Payment System (OPS), który został uruchomiony 3 października br. w 15 pojazdach łączących strategiczne punkty na mapie Gdańska. Poziom sprzedaży biletów w październiku w nowych automatach pokładowych wskazuje na pozytywne przyjęcie nowoczesnego rozwiązania przez użytkowników linii lotniskowych. To również potwierdzenie słuszności decyzji o wprowadzeniu OPS, jako odpowiedzi na aktualne potrzeby podróżujących.
Zainstalowane na początku zeszłego miesiąca 23 nowoczesne biletomaty pokładowe pozwalają na zakup biletu w elektronicznej formie w zaledwie kilka sekund. Cały proces ogranicza się do dwóch prostych kroków - wyboru odpowiedniego biletu (lub biletów) na ekranie nowego automatu na pokładzie pojazdu i zbliżenia karty płatniczej do czytnika. Wykonanie tych prostych czynności równoznaczne jest z nabyciem i skasowaniem biletu a więc uzyskaniem uprawnienia do przejazdu.
W okresie 3 października-3 listopada br. w nowoczesnych urządzeniach sprzedano ponad 2100 jednorazowych biletów normalnych i ulgowych.
- Gdański pilotaż OPS wystartował w ograniczonej skali, ale osiągnięte do tej pory wyniki dowodzą, że alternatywny do tradycyjnego kanał dystrybucji biletów nie tylko działa, ale cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych. Podstawowym zadaniem pilotażu jest zbadanie, czy OPS będzie efektywnie przyczyniał się do osiągnięcia zakładanych korzyści na wielu płaszczyznach. Priorytetem Mennicy Polskiej jest jednak zapewnienie komfortu pasażerom dlatego szczególnie cenimy opinie użytkowników końcowych. Uzyskanie tych obiecujących wyników już na początkowym etapie funkcjonowania systemu to dowód przychylnego przyjęcia nowoczesnego rozwiązania przez pasażerów linii lotniskowych; w ciągu zaledwie 31 dni w ramach OPS zakupiono ponad dwa tysiące uprawnień do przejazdu na pokładach jedynie 15 autobusów – podsumowuje Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych, Mennica Polska S.A.
Istotną nowością OPS jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji - pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. W celu dokonania
kontroli biletowej, kontroler pobiera z Systemu Centralnego listę aktywnych identyfikatorów płatności (czyli w praktyce ważnych w danym momencie biletów na obszarze Gdańska). Kontrolerzy są wyposażeni w specjalne czytniki, które mogą sprawdzić, czy daną kartą został zakupiony bilet na przejazd. Kontroler otrzymuje z Systemu Centralnego wyłącznie informacje dotyczące biletu przypisanego do karty płatniczej (dokładniej- czy bilet jest ważny). Nie ma zatem podstaw do obaw o prywatność i bezpieczeństwo danych karty.
- Wybór linii kursujących pomiędzy lotniskiem a centrum Gdańska oraz Gdańskiem Wrzeszcz na miejsce pilotażu nie był przypadkowy. Powodowany był on chęcią optymalnego wykorzystania potencjału systemu OPS, który bazuje na technologii zbliżeniowej. Jest ona szybka, wygodna i bezpieczna, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w transporcie miejskim. Co więcej, nowe rozwiązanie eliminuje obowiązek znajomości taryf czy poszukiwania stacjonarnego punktu sprzedaży. Pasażerowie będący w pośpiechu z pewnością doceniają prostotę zakupu biletów w OPS - dodaje Maciej Mironiuk, przedstawiciel Visa.
Innowacyjne rozwiązanie zostało zaprojektowane przez Mennicę Polską S.A. i z powodzeniem funkcjonuje już w kilku metropoliach w Polsce. Bezpieczeństwo każdej transakcji w ramach Open Payment System zgodne jest ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard, co daje pasażerom gwarancję najwyższej jakości zabezpieczeń.
Dodatkowe informacje:
Karolina Mystek