Raport bieżący

Raport okresowy

Sprawozdanie RN

Raport bieżący

Błędy walidacji formularza

Wybierz okres:oddo
02.10.2013
Raport bieżący nr 30/2013Projekty uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia zwołanego na 28.10.2013 r.

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. podaje do wiadomości treść projektów uchwał, które zamierza przedłożyć Nadzwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu zwołanemu na 28.10.2013 r. Treść tych dokumentów dostępna też jest na stronie www.mennica.com.pl

Uchwała nr 1
Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Mennicy Polskiej S.A. („Spółka”)
z dnia 28 października2013 roku
w sprawie wyboru Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia

Działając na podstawie art. 409 § 1 oraz art. 420 § 2 Kodeksu spółek handlowych uchwala się co następuje:
§ 1.
Walne Zgromadzenie, niniejszym w głosowaniu tajnym postanawia powołać Pana/Panią ……………………. na Przewodniczącego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.

§ 2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Uchwała nr 2
Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Mennicy Polskiej S.A. („Spółka”)
z dnia 28 października 2013  roku
w sprawie przyjęcia porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia

Uchwala się co następuje:
§ 1.
Walne Zgromadzenie niniejszym przyjmuje porządek obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, ogłoszony w dniu 2 października 2013 roku na stronie internetowej Spółki oraz w Raporcie bieżącym Spółki nr  29/2013 - w następującym brzemieniu:

1. Otwarcie obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia.
3. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia oraz jego zdolności do podejmowania uchwał.
4. Przyjęcie porządku obrad.
5. Podjęcie uchwał w sprawie rozporządzenia prawami do nieruchomości Spółki.
6. Zamknięcie obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.

§ 2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Uchwała nr [  ]
Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Mennicy Polskiej S.A. („Spółka”)
z dnia 28 października 2013 roku
w sprawie rozporządzenia prawami do nieruchomości Spółki

Działając na podstawie art. 393 ust. 4 Kodeksu Spółek handlowych Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie uchwala co następuje:

§ 1
1. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie postanawia rozporządzić, w sposób i na warunkach opisanych w  § 2 poniżej, przysługującymi Mennicy Polskiej S.A.  prawem użytkowania wieczystego/udziałem w prawie użytkowania wieczystego  nieruchomości położonej przy ul. [], uregulowanej w księdze wieczystej [] („Księga Wieczysta”), oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [] w obrębie []  („Nieruchomość”) wraz z prawem własności/ udziałem w prawie własności budynku/budynków posadowionego na Nieruchomości.
2. Rozporządzenie prawami opisanymi w ust. 1 powyżej nastąpi według wyboru Zarządu, za zgodą Rady Nadzorczej Mennicy Polskiej S.A., poprzez sprzedaż, zamianę lub wniesienie przedmiotowych praw tytułem aportu na pokrycie obejmowanych przez Mennicę Polską S.A., na podstawie decyzji Zarządu Mennicy Polskiej S.A., udziałów lub akcji spółki celowej, której przedmiotem działalności będzie zarządzanie prawami opisanymi w  ust. 1 powyżej lub prowadzenie działalności w zakresie przygotowania oraz realizacji projektów budowalnych na Nieruchomości.
3. Rozporządzenie prawami opisanymi w ust. 1 powyżej nastąpi po cenie sprzedaży lub odpowiednio wartości zamiany lub wniesienia praw opisanych  ust. 1 powyżej wynikającej z aktualnej na dzień rozporządzenia wyceny przedmiotowych praw, sporządzonej przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, zaakceptowanej przez Zarząd za zgodą Rady Nadzorczej Mennicy Polskiej S.A.,  z zastrzeżeniem, iż łączna cena sprzedaży lub odpowiednio wartości zamiany lub wniesienia wszystkich praw opisanych  ust. 1 powyżej nie będzie niższa niż [].
4. Rozporządzenie prawami opisanymi w ust. 1 powyżej nastąpi w terminie wskazanym przez Zarząd Mennicy Polskiej S.A.
5. Rozporządzenie prawami opisanymi w ust 1 powyżej może nastąpić według wyboru Zarządu, za zgodą Rady Nadzorczej Mennicy Polskiej S.A. poprzez sprzedaż, zamianę lub wniesienie łącznie wszystkich przedmiotowych praw tytułem aportu.
§ 2
1. Upoważnia się Zarząd Mennicy Polskiej S.A. do  dokonania wszelkich czynności faktycznych oraz prawnych niezbędnych do realizacji niniejszej uchwały tj. rozporządzenia prawami opisanymi w § 1 powyżej, w tym w szczególności do: wyboru za zgodą Rady Nadzorczej Mennicy Polskiej S.A. trybu rozporządzenia prawami opisanymi w § 1 powyżej, zlecenia oraz zaakceptowania za zgodą Rady Nadzorczej Mennicy Polskiej S.A. wyceny przedmiotowych praw, sporządzonej przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, ustalenia terminu rozporządzenia prawami opisanymi w § 1 powyżej, ustalenia pozostałych warunków rozporządzenia prawami opisanymi w § 1 powyżej, w zakresie nieuregulowanym w niniejszej uchwale.
2. Upoważnia się Radę Nadzorczą Mennicy Polskiej S.A. do wyrażenia zgody na czynności Zarządu Mennicy Polskiej S.A. w zakresie wskazanym w  § 1 niniejszej uchwały.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

02.10.2013
Raport bieżący nr 29/2013Zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia na dzień 28 października 2013 roku

Zarząd Mennica Polska Spółka Akcyjna („Spółka”) na podstawie art. 399 § 1 Kodeksu spółek handlowych („KSH”) zwołuje na dzień 28 października 2013 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki („Walne Zgromadzenie”), które odbędzie się o godzinie 10:00 w siedzibie Spółki przy ul. Waliców 11 w Warszawie.

Porządek obrad
1. Otwarcie obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia.
3. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia oraz jego zdolności do podejmowania uchwał.
4. Przyjęcie porządku obrad.
5. Podjęcie uchwał w sprawie rozporządzenia prawami do nieruchomości Spółki.
6. Zamknięcie obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia..


Informacja dla akcjonariuszy

Prawo do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu
Zarząd Spółki informuje, że prawo uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu mają, stosownie do art. 4061 KSH, wyłącznie osoby będące akcjonariuszami Spółki na szesnaście dni przed datą Walnego Zgromadzenia, tj. w dniu 12 października 2013 r. (dzień rejestracji uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu, zwany dalej „Dniem Rejestracji”).

Lista akcjonariuszy uprawnionych do udziału w Walnym Zgromadzeniu zostanie sporządzona przez Spółkę na podstawie wykazu udostępnionego przez podmiot prowadzący depozyt papierów wartościowych (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A.) i wyłożona w siedzibie Spółki pod adresem ul. Waliców 11, 00-851 Warszawa, w godzinach od 8:00 do 14:00, przez 3 dni powszednie przed odbyciem Walnego Zgromadzenia, tj. w dniach   23-25  października 2013 r.  Akcjonariusz Spółki może żądać przysłania mu listy akcjonariuszy nieodpłatnie pocztą elektroniczną, podając adres, na który lista powinna być wysłana. Akcjonariusz może zgłosić powyższe żądanie za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres wza(at)mennica.com.pl.

Wykaz, o którym mowa powyżej sporządzany jest w oparciu o informacje przekazywane przez podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych akcjonariuszy, na podstawie wystawionych imiennych zaświadczeń o prawie uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu.

Żądanie wystawienia imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu akcjonariusz winien złożyć podmiotowi prowadzącemu rachunek papierów wartościowych w okresie od dnia ogłoszenia o zwołaniu Walnego Zgromadzenia, tj. dnia 2 października 2013 r., do pierwszego dnia powszedniego po Dniu Rejestracji, tj. do dnia 14 października 2013 r.

Wybrane uprawnienia akcjonariuszy dotyczące Walnego Zgromadzenia
Akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego Spółki są uprawnieni do:
- żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia; żądanie takie powinno zostać zgłoszone Zarządowi Spółki nie później niż na dwadzieścia jeden dni przed terminem Walnego Zgromadzenia, tj. do dnia 7 października 2013 r.; żądanie powinno zawierać uzasadnienie lub projekt uchwały dotyczącej proponowanego punktu porządku obrad; żądanie może zostać złożone za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres wza(at)mennica.com.pl;
- zgłaszania Spółce przed terminem Walnego Zgromadzenia na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres wza(at)mennica.com.pl projektów uchwał dotyczących spraw wprowadzonych do porządku obrad Walnego Zgromadzenia lub spraw, które mają zostać wprowadzone do porządku obrad.

Każdy z akcjonariuszy Spółki może podczas Walnego Zgromadzenia zgłaszać projekty uchwał dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad.

Sposób uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu oraz wykonywania prawa głosu
Akcjonariusz będący osobą fizyczną może uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu osobiście lub przez pełnomocnika. Akcjonariusz inny niż osoba fizyczna może uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu przez osobę uprawnioną do składania oświadczeń woli w jego imieniu lub przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo powinno być sporządzone w formie pisemnej lub udzielone w postaci elektronicznej. Pełnomocnictwo udzielone w postaci elektronicznej nie wymaga opatrzenia bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. O udzieleniu pełnomocnictwa w postaci elektronicznej należy zawiadomić Spółkę za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres wza(at)mennica.com.pl.

W celu identyfikacji akcjonariusza udzielającego pełnomocnictwa, zawiadomienie o udzieleniu pełnomocnictwa w postaci elektronicznej powinno zawierać w formie  załącznika:
(i) W przypadku akcjonariusza będącego osobą fizyczną - kopię dowodu osobistego, paszportu lub innego urzędowego dokumentu tożsamości akcjonariusza. Dodatkowo akcjonariusz będący osobą fizyczną winien załączyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie przez Spółkę danych osobowych w celu identyfikacji akcjonariusza na potrzeby weryfikacji ważności pełnomocnictwa udzielonego w postaci elektronicznej,
(ii) W przypadku akcjonariusza innego niż osoba fizyczna – kopię odpisu z właściwego rejestru lub innego dokumentu potwierdzającego umocowanie do udzielenia upoważnienia pełnomocnikowi do reprezentowania akcjonariusza na Walnym Zgromadzeniu.

W przypadku wątpliwości co do prawdziwości kopii wyżej wymienionych dokumentów, Zarząd Spółki zastrzega sobie prawo do żądania od pełnomocnika okazania przy sporządzaniu listy obecności:
(i) W przypadku akcjonariusza będącego osobą fizyczną – kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez notariusza lub inny podmiot uprawniony do potwierdzania za zgodność z oryginałem kopii dowodu osobistego, paszportu lub innego urzędowego dokumentu tożsamości akcjonariusza;
(ii) W przypadku akcjonariusza innego niż osoba fizyczna - oryginału lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez notariusza lub inny podmiot uprawniony do potwierdzania za zgodność z oryginałem odpisu z właściwego rejestru lub innego dokumentu potwierdzającego umocowanie do udzielenia upoważnienia pełnomocnikowi do reprezentowania akcjonariusza na Walnym Zgromadzeniu.

W celu identyfikacji pełnomocnika, Zarząd Spółki zastrzega sobie prawo do żądania od pełnomocnika okazania przy sporządzaniu listy obecności:

(i) W przypadku pełnomocnika będącego osobą fizyczną - kopii dowodu osobistego, paszportu lub innego urzędowego dokumentu tożsamości pełnomocnika;
(ii) W przypadku pełnomocnika innego niż osoba fizyczna - oryginału lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez notariusza lub inny podmiot uprawniony do potwierdzania za zgodność z oryginałem odpisu z właściwego rejestru lub innego dokumentu potwierdzającego upoważnienie osoby fizycznej (osób fizycznych) do reprezentowania pełnomocnika na Walnym Zgromadzeniu.

Formularze, o których mowa w art. 4023 § 1 pkt 5 KSH, pozwalające na wykonywanie prawa głosu przez pełnomocnika są udostępnione na stronie internetowej Spółki www.mennica.com.pl w sekcji Relacje inwestorskie.
Spółka nie nakłada obowiązku udzielania pełnomocnictwa na w/w formularzu.

Jednocześnie Zarząd Spółki informuje, iż w przypadku udzielenia przez akcjonariusza pełnomocnictwa wraz z instrukcją do głosowania, Spółka nie będzie weryfikowała czy pełnomocnicy wykonują prawo głosu zgodnie z instrukcjami, które otrzymali od akcjonariuszy. W związku z powyższym, Zarząd Spółki informuje, iż instrukcja do głosowania powinna być przekazana jedynie pełnomocnikowi.

Statut Spółki nie przewiduje możliwości uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu, wypowiadania się w trakcie Walnego Zgromadzenia, ani wykonywania prawa głosu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

Regulamin Walnego Zgromadzenia nie przewiduje możliwości wykonywania prawa głosu drogą korespondencyjną.

Materiały dotyczące Walnego Zgromadzenia
Osoba uprawniona do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu może uzyskać pełny tekst dokumentacji, która ma być przedstawiona Walnemu Zgromadzeniu, w tym projekty uchwał lub, jeżeli nie przewiduje się podejmowania uchwał, uwagi Zarządu lub Rady Nadzorczej Spółki, dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad Walnego Zgromadzenia lub spraw, które mają zostać wprowadzone do porządku obrad przed terminem Walnego Zgromadzenia na stronie internetowej Spółki www.mennica.com.pl oraz w siedzibie Spółki pod adresem ul. Waliców 11, 00-851 Warszawa w godzinach od 8:00 do 14:00.

Pozostałe informacje
Informacje dotyczące Walnego Zgromadzenia będą udostępniane na stronie internetowej Spółki www.mennica.com.pl.
Jednocześnie Zarząd Spółki informuje, że w sprawach nieobjętych niniejszym ogłoszeniem stosuje się przepisy KSH, Statutu Spółki oraz Regulaminu Walnego Zgromadzenia i w związku z tym prosi akcjonariuszy Spółki o zapoznanie się z powyższymi regulacjami.
W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z uczestnictwem w Walnym Zgromadzeniu prosimy o kontakt ze Spółką pod nr tel. 226564343, 226564052 lub adresem e-mail wza(at)mennica.com.pl.

20.09.2013
Raport bieżący nr 28/2013Zawarcie znaczącej umowy

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. informuje, że w dniu 20 września 2013 roku w wyniku przeprowadzenia przez Gminę Wrocław postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zawarta została umowa pomiędzy Gminą Wrocław (Zamawiający) a Mennicą Polską S.A. (Wykonawca), na podstawie której Mennica Polska S.A. świadczyć będzie na rzecz Gminy Wrocław usługi dystrybucji biletów komunikacji miejskiej w formie elektronicznej kodowanych na  Wrocławskiej Karcie Miejskiej (WKM), biletów w formie tradycyjnej, biletów telefonicznych i biletów kolejki linowej Umowa zawarta została na okres 48 miesięcy liczony od dnia 2 grudnia 2013 r. do dnia 1 grudnia 2017 r. lub do wyczerpania wartości umowy bez prawa wypowiedzenia jej przez którąkolwiek ze Stron. W przypadku zmiany cen biletów określonych w załączniku do umowy lub innych decyzji Zamawiającego wpływających na pomniejszenie o 30% rocznej należności Wykonawcy z tytułu wykonania umowy, Wykonawca po zakończeniu roku, w którym powyższa sytuacja  miała miejsce, może odstąpić od  umowy, po uprzedzeniu oraz za wezwaniem Zamawiającego do zmiany warunków wykonywania umowy. Uzgodnienia Stron w tym zakresie nie mogą przekroczyć 180 dni roboczych.
Szacowana wartość umowy liczona jako wartość wynagrodzenia Wykonawcy z tytułu realizacji umowy   wynosi 58 536 585,37 zł netto za cały okres trwania umowy.

Zgodnie z postanowieniami umowy Wykonawca zapłaci na rzecz Zamawiającego kary umowne w następujących przypadkach:
I. zwłoki  w zakresie rozpoczęcia kodowania i świadczenia usługi dystrybucji biletów przy użyciu 13 nowych terminali samoobsługowych lub przy użyciu terminali mobilnych zgodnie z zasadami i z terminami określonymi w umowie- w wysokości 500 zł za każdy dzień nie działania terminala liczony dla każdego niedziałającego terminala oddzielnie,
II. z tytułu:
a) nie funkcjonowania każdego z Biura Obsługi Klienta - w wysokości 1 500 zł za każdy dzień, liczony dla każdego niedziałającego Biura Obsługi Klienta oddzielnie, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy lub innych ustalonych przez Strony oraz sytuacji niezależnych od Wykonawcy, 
b) nie funkcjonowania każdego Punktu Obsługi Klienta - w wysokości 500 zł za każdy miesiąc nie funkcjonowania tj. 30 następujących po sobie dni, liczonych dla każdego Punktu Obsługi Klienta oddzielnie, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy lub innych ustalonych przez Strony oraz sytuacji niezależnych od Wykonawcy,
c) niesprawnego terminala samoobsługowego lub mobilnego - w wysokości 100 zł za każdy stwierdzony przypadek. Za niesprawny terminal Strony umowy rozumieją urządzenie, które z powodu błędu, awarii, zaniechania przez Wykonawcę wyposażenia go w materiały eksploatacyjne lub wykonania innych obowiązków określonych umową niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania terminala, uniemożliwia nabycie Biletu przez 48h za gotówkę lub przy użyciu karty płatniczej od momentu uzyskania przez Wykonawcę informacji o niesprawności terminala i nie zostanie usunięta przyczyna awarii, z wyłączeniem aktów wandalizmu oraz zdarzeń niezależnych od Wykonawcy leżących po stronie osób trzecich.
d) sporządzenia raportu ze sprzedaży biletów lub zestawienia zawierającego błędy ilościowe lub wartościowe lub asortymentowe – w wysokości 100 zł za każdy stwierdzony błędny raport lub zestawienie,
e) w przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli, że przekazany Zamawiającemu raport ze sprzedaży biletów jest niepełny - w wysokości 2 000 zł za każdy stwierdzony taki przypadek,
f) nie dostarczenia w terminach, o których mowa w umowie raportów finansowych i reklamacyjnych w wersji papierowej oraz kopii faktur VAT wraz z zestawieniami – w wysokości 100 zł za każdy stwierdzony taki przypadek,
g) nie wprowadzenia w systemie dystrybucji biletów w terminie wskazanym przez Zamawiającego zmiany typów, rodzajów lub cen biletów- w wysokości 10 000 zł za każdy dzień opóźnienia, chyba że nie wynika ono z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy,
h) naruszenia obowiązków związanych z powierzeniem danych osobowych, których skutkiem będzie utrata lub naruszenie integralności przetwarzanych danych osobowych, lub też uzyskanie dostępu do przetwarzanych danych osobowych przez osoby trzecie – w wysokości 10 000 zł za każde stwierdzone naruszenie,
i) nie zapewnienia Zamawiającemu dostępu do oprogramowania dystrybucyjnego - w wysokości 500 zł za uchybienie (za brak dostępu uznaje się przerwę w dostępie wynoszącą co najmniej 7 kolejnych dni),
j) zmiany lokalizacji terminali samoobsługowych, bez uzyskania akceptacji Zamawiającego - w wysokości 10 000 zł za każdy stwierdzony przypadek,
k) opóźnienia w przekazywaniu raportów o stanie i funkcjonowaniu terminali samoobsługowych oraz o wystąpieniu awarii i błędów w funkcjonowaniu Terminali samoobsługowych, mobilnych oraz obsługowych, większego niż 3 dni robocze - w wysokości 500 zł za każdy dzień opóźnienia ponad ten okres.

Umowa przewiduje prawo dochodzenia odszkodowania uzupełniającego na zasadach ogólnych Kodeksu Cywilnego, jeżeli wartość powstałej szkody przekroczy wysokość kary umownej.

Kryterium uznania umowy za umowę znaczącą - wartość umowy przekracza 10% wartości kapitałów własnych Spółki.

19.09.2013
Raport bieżący nr 27/2013Złożenie wiążącej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. („Emitent”) informuje o złożeniu w dniu 19 września 2013 roku wiążącej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia Narodowego Banku Polskiego (NBP) na „Dostawę monet powszechnego obiegu o nominałach 1 gr, 2 gr, 5 gr”.
Przedmiotem oferty jest dostawa monet powszechnego obiegu o nominałach 1 gr, 2 gr, 5 gr w okresie od dnia zawarcia z Narodowym Bankiem Polskim Umowy na dostawę monet powszechnego obiegu o nominałach 1 gr, 2 gr, 5 gr do dnia 31 grudnia 2016 roku w łącznej ilości i według specyfikacji wskazanej w Ostatecznych Warunkach Zamówienia określonych przez NBP.
Wartość złożonej oferty netto wynosi 64.999.900 złotych na monety w wariancie podstawowym wykonane na krążkach ze stali pokrytej jednowarstwowo mosiądzem.
Wartość złożonej oferty netto wynosi 61.355.870 złotych na monety w wariancie alternatywnym wykonane na krążkach ze stali pokrytej dwuwarstwowo miedzią i mosiądzem.
Termin związania ofertą wynosi 50 dni.

12.08.2013
Raport bieżący nr 26/2013Wszczęcie postępowania podatkowego dotyczącego wierzytelności spółki zależnej od Emitenta

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. ("Emitent"), na podstawie par. 5 ust. 1 pkt 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, informuje, że w dniu 9 sierpnia 2013 roku powziął informację, iż w dniu 7 sierpnia 2013 roku Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, działając na podstawie ustawy Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z roku 2012 poz. 749 z późn. zm.), postanowił wszcząć z urzędu postępowanie podatkowe w zakresie prawidłowości rozliczeń spółki zależnej od Emitenta Mennicy-Metale Szlachetne S.A. (MMS) w podatku od towarów i usług za miesiąc wrzesień 2012 roku. Postępowanie podatkowe wszczęte zostało w wyniku złożenia przez MMS w terminie deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2012 roku, w której MMS wystąpiła o zwrot w terminie 60 dni kwoty 52.169.065,00 złotych stanowiącej nadwyżkę naliczonego podatku od towarów i usług nad podatkiem należnym.


W ocenie Emitenta Spółka zależna od Emitenta w sposób prawidłowy i rzetelny prowadzi wszelkie rozliczenia w podatku VAT, w tym w szczególności za okres będący przedmiotem postępowania i istnieją wszelkie faktyczne i prawne przesłanki do dokonania na rzecz Mennicy-Metale Szlachetne S.A. wnioskowanego zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za miesiąc wrzesień 2012 roku.
Mennica-Metale Szlachetne S.A. jest Spółką zależną Mennicy Polskiej S.A.

Wartość podatku VAT będącego przedmiotem postępowania przekracza 10% kapitałów własnych Emitenta.

01.08.2013
Raport bieżący nr 25/2013Ustanowienie cesji wierzytelności Emitenta oraz zastawów rejestrowych na aktywach o znacznej wartości spolki zależnej Emitenta na zabezpieczenie zobowiązań spółki zależnej

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. ("Emitent"), na podstawie par. 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, informuje że w dniu 31 lipca 2013 roku, na podstawie zawartych umów, doszło do ustanowienia na aktywach znaczącej wartości Emitenta oraz Spółki zależnej od Emitenta, tj. Mennicy-Metale Szlachetne S.A. ("MMS”) następujących zabezpieczeń wierzytelności przysługujących BNP  Paribas  Bank  Polska  Spółka  Akcyjna  z siedzibą w Warszawie , Credit  Agricole  Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu, DZ  Bank  Polska  Spółka  Akcyjna  z  siedzibą w Warszawie, Bank  Millennium  Spółka  Akcyjna  z  siedzibą w Warszawie, Bank PKO Bank Polski Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie ("Banki”) względem MMS w łącznej wysokości na dzień publikacji niniejszego Raportu Bieżącego 100.614.771,83 zł:

1) Zastaw rejestrowy ustanowiony przez MMS na rzecz Banków na zbiorze rzeczy i praw stanowiących zbiór wszelkich rzeczy ruchomych i zbywalnych praw majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa MMS i stanowiących własność MMS, stanowiących zorganizowaną całość gospodarczą o zmiennym składzie, do najwyższej sumy zabezpieczenia 150.922.157,75 PLN.

2) Zastaw rejestrowy ustanowiony przez Emitenta na 100% akcji w kapitale zakładowym MMS, tj. 10.624.500 akcji o wartości nominalnej 1 PLN każda, na zabezpieczenie przyszłej solidarnej wierzytelności Banków z tytułu kary umownej w wysokości 2.000.000 PLN należnej od Emitenta w przypadku naruszenia zobowiązania do niewykonywania prawa głosu na walnym zgromadzeniu MMS w sprawach dotyczących umorzenia akcji MMS, obniżenia kapitału zakładowego MMS, podziału MMS. Najwyższa suma zabezpieczenia zastawem rejestrowym wynosi 3.000.000 PLN. Wartość księgowa akcji MMS w księgach Emitenta na dzień publikacji niniejszego Raportu Bieżącego wynosi 9.994.341,25 zł.

3) Cesja na rzecz Banków wierzytelności Emitenta względem MMS z tytułu pożyczki w kwocie 14.000.000 PLN oraz z tytułu dywidendy w kwocie 65.561.326,20 PLN pod warunkiem rozwiązującym - wygaśnięcia zabezpieczonych wierzytelności.

Mennica-Metale Szlachetne S.A. jest Spółką zależną Mennicy Polskiej S.A.

Pomiędzy Mennicą Polską S.A., jej osobami zarządzającymi lub nadzorującymi, jak również Mennicą-Metale Szlachetne S.A., jej osobami zarządzającymi lub nadzorującymi, a Bankami i ich osobami zarządzającymi lub nadzorującymi nie istnieją powiązania.

Wartość zastawów i cesji opisanych w niniejszym raporcie przekracza wartość 10% kapitałów własnych Emitenta.

25.06.2013
Raport bieżący nr 24/2013Wybór podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. podaje do wiadomości, że zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami zawodowymi podmiot uprawniony, tj. Rada Nadzorcza Spółki, w dniu 25 czerwca 2013 roku dokonała wyboru biegłego rewidenta przeprowadzającego badanie sprawozdań finansowych Mennicy Polskiej S.A. za rok 2013.       

Wybranym biegłym rewidentem jest Deloitte Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 19, wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów pod poz. 73.
Umowa zostanie zawarta na przegląd półrocznego sprawozdania finansowego (jednostkowego i skonsolidowanego) Mennicy Polskiej S.A. oraz  badanie rocznego sprawozdania finansowego (jednostkowego i skonsolidowanego)  Mennicy Polskiej S.A. za rok 2013.
Deloitte Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. nie badała dotychczas sprawozdań finansowych Mennicy Polskiej S.A.

11.06.2013
Raport bieżący nr 23/2013Zawarcie przez spółkę zależną znaczącej umowy

Zarząd Mennicy Polskiej S.A.(„Spółka”, „Emitent”) informuje, że w dniu 11 czerwca 2013 roku została zawarta umowa pomiędzy spółką zależną od Emitenta-spółką Mennica Metale Szlachetne SA („MMS”), a Spółką Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.  („Kędzierzyn”), której przedmiotem jest dostawa przez MMS na rzecz Kędzierzyna pakietu siatek katalityczno-wychwytujących wykonanych z metali szlachetnych oraz dostawa złomu siatek przez Kędzierzyn do MMS oraz odzysk przez MMS metali szlachetnych ze złomu i ich zakup od Kędzierzyna („Umowa”).
Zgodnie z Umową MMS zobowiązuje się do wykonania  dla Kędzierzyna pakietów wskazanych powyżej siatek na warunkach dostawy i płatności z tego tytułu określonych w Umowie, a następnie po okresie eksploatacji siatek przez Kędzierzyn, Kędzierzyn zobowiązuje się do dostawy do MMS złomu siatek w celu rafinacji i odzysku, a następnie zakupu odzyskanych z nich metali szlachetnych.
Kędzierzyn zobowiązuje się odebrać wyprodukowane przez MMS siatki i uiścić cenę wyliczoną zgodnie z zapisami zawartymi w Umowie.
MMS zobowiązuje się dokonać usługi rafinacji złomu siatek i zakupu odzyskanych z nich metali szlachetnych za cenę wyliczoną zgodnie z zapisami zawartymi w Umowie.
Łączna, szacunkowa  wartość Umowy  w okresie jej obowiązywania tj. w latach 2013-2015, wynosi 69,5  mln zł i przekracza 10% kapitałów własnych Emitenta, a zatem jest umową znaczącą.
Umowa została zawarta na 3 lata i obowiązuje od czerwca 2013 roku  do  listopada 2015 i rozliczenia metali szlachetnych odzyskanych ze złomu siatek dostarczonych przez Kędzierzyn. 
W Umowie przewidziane zostało uprawnienie do naliczenia następujących kar: :
Dla MMS - w przypadku odbioru przez Kędzierzyn postawionych do dyspozycji siatek
w terminie późniejszym niż 3 dni robocze od terminu odbioru potwierdzonego przez MMS w wysokości 0,025% ceny wykonania siatek za każdy dzień opóźnienia w odbiorze siatek.
Dla Kędzierzyn - w przypadku opóźnienia w dostawie siatek w wysokości 1% od wartości siatek danego pakietu niedostarczonego w terminie za każdy dzień opóźnienia, przy czym maksymalna wysokość kar z tego tytułu nie może –przekroczyć 20% wykonania danego pakietu siatek oraz kara umowna w wysokości 1% uzgodnionej przez Strony w umowie ceny rafinacji złomów siatek dostarczonych przez Kędzierzyn w przypadku opóźnienia w przedłożeniu rozliczenia za metale odzyskane ze złomów
Wartość transakcji i umów  zawartych przez  MMS z Kędzierzyn w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed datą publikacji niniejszego raportu wynosi 156,2 mln zł.
Jednocześnie Zarząd Emitenta, koryguje informacje zawarte w raporcie bieżącym numer 19/2013 z dnia 24.05.2013 roku wskazując, iż wartość umowy znaczącej zawartej przez MMS z Kędzierzyn, o której mowa w przedmiotowym raporcie wynosi 127,7 mln zł, a łączna wartość transakcji i umów  zawartych przez  MMS z Kędzierzyn w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed datą publikacji raportu numer 19/2013 z dnia 24.05.2013 roku wynosiła 28,6 mln zł.

05.06.2013
Raport bieżący nr 22/2013Lista akcjonariuszy posiadających powyżej 5% głosów na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. przekazuje do wiadomości listę akcjonariuszy posiadających powyżej 5% głosów na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Mennicy Polskiej S.A. w dniu 5 czerwca 2013 roku.

Multico Sp. z o.o. - 18144062 akcji/głosów, tj. 42,64% głosów na tym Walnym Zgromadzeniu i 35,01% ogólnej liczby głosów;
Zbigniew Jakubas  - 7662357 akcji/głosów, tj. 18,01% głosów na tym Walnym Zgromadzeniu i 14,78% ogólnej liczby głosów;
AMPLICO OFE. - 4000000 akcji/głosów, tj. 9,40% głosów na tym Walnym Zgromadzeniu i 7,72% ogólnej liczby głosów;
ING OFE - 4000000 akcji/głosów, tj. 9,40% głosów na tym Walnym Zgromadzeniu i 7,72% ogólnej liczby głosów;
Joanna Jakubas - 2896418 akcji/głosów, tj. 6,81% głosów na tym Walnym Zgromadzeniu i 5,59% ogólnej liczby głosów;
OFE PZU "Złota Jesień"  - 2600000 akcji/głosów, tj. 6,11% głosów na tym Walnym Zgromadzeniu i 5,02% ogólnej liczby głosów.

05.06.2013
Raport bieżący nr 21/2013Decyzja dotycząca wypłaty dywidendy

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. informuje, że Zwyczajne Walne Zgromadzenie Mennicy Polskiej S.A. podjęło w dniu 5 czerwca 2013 roku uchwałę nr 7, w której na dywidendę przeznaczono z zysku niepodzielonego w latach ubiegłych 25.916.068 zł.
Wysokość dywidendy: 0,50 zł (pięćdziesiąt groszy) na jedną akcję.
W podziele dywidendy uczestniczyć będzie 51832136 akcji.
Dzień ustalenia prawa do dywidendy: 12 czerwca 2013 r.
Dzień wypłaty dywidendy: 26 czerwca 2013 r.

Raport okresowy

Błędy walidacji formularza

Wybierz okres:oddo
31.10.2024
Rozszerzony skonsolidowany raport kwartalny za trzeci kwartał 2024 rokuRaport zawiera:
09.08.2024
Skonsolidowany raport półroczny 2024Raport zawiera:
09.08.2024
Jednostkowy raport półroczny 2024Raport zawiera:
26.04.2024
Rozszerzony skonsolidowany raport kwartalny za pierwszy kwartał 2024 rokuRaport zawiera:
22.03.2024
Skonsolidowany Raport Roczny 2023Raport zawiera:
22.03.2024
Jednostkowy Raport Roczny 2023Raport zawiera:
31.10.2023
Rozszerzony skonsolidowany raport kwartalny za trzeci kwartał 2023 rokuRaport zawiera:
04.08.2023
Skonsolidowany raport półroczny 2023Raport zawiera:
04.08.2023
Jednostkowy raport półroczny 2023Raport zawiera:
16.05.2023
Rozszerzony skonsolidowany raport kwartalny za pierwszy kwartał 2023 rokuRaport zawiera:

Sprawozdanie RN