Mennica Polska mecenasem wydawnictwa Łazienek Królewskich
„Pamiętniki króla Stanisława Augusta” po raz pierwszy w języku polskim!
Właśnie ukazały się „Pamiętniki króla Stanisława Augusta” wydane przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Partnerem wydania „Pamiętników” jest Mennica Polska S. A.
Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy Polskiej, będący także członkiem Rady Muzeum Łazienek Królewskich, komentując wydanie „Pamiętników” podkreśla: - Mennica wspiera albumowe wydanie „Pamiętników” jako firma tradycyjnie związana z popularyzacją wiedzy na temat założyciela Mennicy Warszawskiej, historycznej poprzedniczki obecnej Mennicy Polskiej, w dowód uznania historycznych wartości, jakie pielęgnujemy do dziś prowadząc działalność biznesową. Mennica to także uznany mecenas przedsięwzięć kulturalnych i jest dla nas zaszczytem współpraca z partnerem takim jak Łazienki Królewskie, z którymi łączą nas także inne projekty, oprócz wsparcia dla wydania „Pamiętników”.
- Ta mikrohistoria pisana przez Stanisława Augusta ma określić sensowność jego bycia. Odpowiedź jest jednak nieuchwytna, wciąż nam się wymyka, ale jego starania i wysiłki nie mogą popaść w zapomnienie. Czytając Pamiętniki, będąc tu i teraz, nadajemy znaczenie przeszłości. Tradycja uzyskuje sens. Widzimy w niej wzorce (…). Dostrzegamy uniwersalne doświadczenia wpisane w ludzką kondycję - zaznacza Tadeusz Zielniewicz, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
„Pamiętniki króla Stanisława Augusta” to pierwsza polska krytyczna edycja pamiętników króla Stanisława Augusta. Napisane w oryginale po francusku, „Pamiętniki” ukazują się po raz pierwszy w języku polskim, w starannym opracowaniu naukowym.
Jak pisze o znaczeniu tej publikacji we wstępie prof. Anna Grześkowiak Krwawicz: - Pamiętniki Stanisława Augusta są ilustracją skomplikowanych losów ich autora. Mamy tu do czynienia z dziełem pod wielu względami unikatowym, już choćby dlatego, że niewiele jest w historii autentycznych wspomnień władców. Król zaczął pisać pamiętniki w roku 1771 pisał z przerwami, powracając do niego kilkakrotnie. Chciał w nich pokazać nie tyle swoje życie, co historię Polski, a na jej tle swoją historię i swoje racje. (…) Pamiętniki są lekturą pasjonującą. Są w nich elementy powieści sentymentalnej (romans z Katarzyną), sensacji (przygody w podróżach, porwanie króla), ciekawostki obyczajowe i towarzyskie, plotki i ploteczki z wyższych sfer, jednak ich wartość polega na czym innym. Przede wszystkim pokazują niesłychanie bogatą panoramę Europy i Rzeczypospolitej epoki oświecenia (…).
„Pamiętniki Stanisława Augusta” dostępne są obecnie: na terenie Muzeum Łazienki Królewskie (kasa główna w Pałacu na Wyspie, Stara Pomarańczarnia, Podchorążówka – Salon Pamiątek I.J. Paderewskiego), w Belwederze, w Manufakturze Królewskiej (ul. Parkowa przy Muzeum Łazienki Królewskie), w Muzeum Historycznym Miasta Stołecznego Warszaw, w Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Księgarni Akademickiej w Krakowie. Wkrótce sieć dystrybucji wzbogaci się o kolejne punkty, w tym sklepy internetowe.