Złoto od wieków zachwyca ludzi pięknym kolorem i niebywałym połyskiem. Jego właściwości są szczególnie cenione przez jubilerów, a królowie właśnie złotem demonstrowali swoją majętność, a co za tym idzie także włączę i siłę. Złoto przez lata było również surowcem stosowanym do bicia monet płatniczych, natomiast obecnie stanowi doskonałą lokatę kapitału. Historyczne monety mają niejednokrotnie ogromną wartość kolekcjonerską, która znacznie przekracza tę nominalną. Wiedzę na temat monet, ich wartości oraz czasów, z których pochodzą, zgromadzono w katalogach.

Kolekcjonerstwo a zabezpieczenie majątku

Numizmatyka – czyli nauka pomocnicza historii, która zajmuje się badaniem monet oraz banknotów, rozwinęła się w okresie renesansu, ale jej początków można doszukiwać się już w XIV wieku. Obecnie numizmatyka kojarzy się prawie wyłącznie z kolekcjonerstwem. Jednak zbieranie monet to nie tylko ciekawe hobby, ale także bezpieczna lokata kapitału. Złoto, z którego wykonana jest większość monet kolekcjonerskich, jest surowcem odpornym na wahania rynków walutowych czy spekulacje banków i dobrze trzyma wartość, nawet w niestabilnych czasach. Dlatego zabezpieczenie kapitału w postaci kolekcji złotych monet jest ostatnio coraz popularniejsze.
 

Kilka słów o historii numizmatyki

Kolekcjonerstwo monet towarzyszy człowiekowi w zasadzie od czasów, kiedy powstały same monety – czyli mniej więcej od Starożytnego Rzymu. Pierwsze monety odlewano z mniej szlachetnych metali, takich jak brąz, miedź czy żelazo. Starożytni Grecy natomiast zaczęli bić monety także ze szlachetniejszych kruszców. To właśnie zastosowanie cennego złota i srebra sprawiło, że pieniądze zaczęto postrzegać nie tylko jako popularny środek płatniczy, ale także jako lokatę kapitału. Pierwsze monety były odlewane, bite i ryte ręcznie, co zdecydowanie wpływało na ich wygląd. Dopiero po rewolucji przemysłowej, na początku XIX wieku, wynaleziono techniki, pozwalające na seryjną produkcję identycznych monet.
 

Nominalna i kolekcjonerska wartość pieniądza

Co znamienne, pieniądze okazały się czymś więcej niż tylko środkiem płatniczym czy formą lokaty kapitału. W Europie posiadanie własnej waluty krajowej stanowiło – podobnie jak język – synonim ciągłości danego państwa. Przez stulecia przyzwyczajono się też do tego, że nominał figurujący na bilonie, którym się posługiwano, odpowiadał wartości użytego srebra lub złota, a ludzie często podchodzili z nieufnością do pieniędzy papierowych oraz monet wykonanych z innych i mniej szlachetnych kruszców. Co prawda, współcześnie ranga obiegowych monet zdecydowanie zmalała, ale przywiązanie do lokaty kapitału w pieniądzach pozostało niezmienione. Takie podejście z pewnością stało się jedną z przyczyn rosnącej popularności numizmatyki.
 

Spis kolekcji, czyli pierwsze katalogi monet

W czasach, gdy kolekcjonowaniem monet zajmowali się wyłącznie najbogatsi obywatele, nie było potrzeby sporządzania żadnych oficjalnych katalogów. Każdy, kto zbierał monety, prowadził też indywidualny spis swojej kolekcji. Jednak z czasem, gdy zbiory coraz bardziej się rozrastały, stanowiąc jednocześnie obraz historii złotnictwa danego obszaru, zaczęto tworzyć oficjalne spisy, czyli katalogi monet. Pierwsze znane prace dotyczące monet są raczej ich wykazami, niż katalogami, jakie pojawiły się w czasach późniejszych. Stanowią one głównie źródło wiedzy historycznej na temat mennictwa i medalierstwa, ale nie zawierają cennych dla kolekcjonerów treści dotyczących faktycznej wartości poszczególnych monet. Takie informacje zaczęły się pojawiać dopiero w katalogach aukcyjnych.
 

Czemu służą katalogi monet

Zapotrzebowanie na katalogi monet, będące jednocześnie cennikami pojawiło się wraz ze wzrostem popularności numizmatyki oraz kolekcjonerstwa jako formy lokowania kapitału. W pełni funkcjonalny katalog monet to taki, który zawiera szczegółowe informacje na temat historii oraz średnią cenę aukcyjną prezentowanych egzemplarzy monet. Niestety pomimo regularnej publikacji kolejnych roczników katalogów, rzadko się zdarza, że podana w nim cena odzwierciedla rzeczywistą i aktualną wartość monet. Coraz częściej ceny te podlegają spekulacjom i katalog, zamiast podawać wartość szacunkową, zostaje uznany za oficjalnie obowiązujący cennik, co niekorzystnie odbija się na rynku kolekcjonerskim.

Reasumując, kolekcjonerzy monet, a także wszyscy, którzy rozważają nową formę zabezpieczenia majątku poprzez lokowanie kapitału w złocie, powinni być świadomi, że wyroby mennicze, takie jak monety czy medale są regularnie spisywane i publikowane w katalogach monet. Od jakiegoś czasu katalogi te pełnią również funkcję cenników aukcyjnych, jednak ceny przez nie zawarte nie zawsze odzwierciedlają faktyczną wartość prezentowanych zbiorów.

Zobacz również

21 czerwca 2022

Józef Piłsudski na monetach

Numizmaty przedstawiające znane osoby cieszą się sporą popularnością. Są chętnie wybierane zarówno do kolekcji prywatnych, jak i na prezent czy w celach inwestycyjnych. Jednym z wielkich Polaków, których postać wielokrotnie pojawiała się na monetach, jest Józef Piłsudski. Oblicze marszałka zostało na nich wybite po raz pierwszy jeszcze za jego życia, na polskich monetach obiegowych. Na produktach kolekcjonerskich wizerunek Piłsudskiego pojawił się kilkadziesiąt lat po jego śmierci, a dokładniej: w 1988 roku. Od tego czasu został kilkukrotnie uhonorowany w numizmatyce. Poznaj najpiękniejsze monety z Piłsudskim!