Medale sportowe w ofercie Mennicy Polskiej
Medal to wspaniałe wyróżnienie dla zwycięzcy i wyjątkowa pamiątka sportowych emocji. Dowiedz się, jak zamówić medal w Mennicy Polskiej i jak przebiega proces produkcji!
Zobacz najnowsze monety w sklepie internetowym
poniższy tekst ma charakter archiwalny, w celu poznania aktualnej oferty zachęcamy
do wejścia na sklep internetowy Mennicy Polskiej
Mennica Polska, wychodząc naprzeciw zróżnicowanym oczekiwaniom klientów, przygotowała szeroką ofertę przedmiotów wytwarzanych na zamówienie. Na zlecenie odbiorców indywidualnych, szkół, stowarzyszeń i instytucji samorządowych i państwowych produkujemy pieczęcie, sztabki, monety, datowniki, numizmaty, a także medale wszelkiego rodzaju medale: okolicznościowe, pamiątkowe i sportowe. Nad każdym etapie prac – od tworzenia projektu do wieńczących pracę szlifów – nad procesem produkcji czuwają wykwalifikowani medalierzy. Dzieło ich pracy stanowi efektowne połączenie tradycyjnego, artystycznego rękodzieła i nowoczesnych, precyzyjnych technologii metalurgicznych. Medale oferowane przez Mennice Polską produkowane są z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół i stanowią doskonałą pamiątkę sportowych zwycięstw. Specjaliści zatrudnieni w Mennicy Polskiej dokładają wszelkich starań, by projekt medalu oraz jego finalna forma odpowiadały wymaganiom klientów, a w czasie prac biorą pod uwagę wytyczne przekazane przez zamawiających. Zamówienia na medale można składa za pośrednictwem Internetu, wysyłając maila na adres dzial_handlu@mennica.com.pl. W wiadomości należy zawrzeć trzy najważniejsze informacje dotyczące zamawianych medali: kształt i wielkość, materiał lub kolor oraz nakład. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie oszacować koszty produkcji i przygotować konkretną ofertę. Czas realizacji zamówienia wynosi około 8 tygodni od momentu przyjęcia zamówienia i zatwierdzenia projektu medalu.
Jak powstaje medal?
Produkcja medalu sportowego to złożony, wieloetapowy proces. Prace rozpoczynają się od przygotowania projektu rewersu i awersu, na podstawie którego wykonany zostanie gipsowy model. Czynności te wykonywane są ręcznie przez medaliera. Następnie gipsowy odlew skanowany jest za pomocą światła laserowego i przetwarzany na trójwymiarowy, cyfrowy model. Na jego podstawie przygotowywane są matryce, które posłużą do produkcji awersu oraz rewersu medalu.
Za pomocą wykrojnika wytwarzane są tzw. przygotówki, które umieszczane są prasie numizmatycznej. Za pomocą prasy wzór wytłaczany jest w bryle odpowiednego przygotowanego metalu. Po pierwszym tłoczeniu medal wyżarzany jest w piecu, w którego wnętrzu panuje temperatura sięgająca nawet 900 °C. Rozgrzany metal ulega zmiękczeniu, co pozwala na wykonanie kolejnego tłoczenia. Czynność ta jest powtarzana aż do momentu całkowitego odbicia wizerunku. W przypadku najbardziej zaawansowanych projektów konieczne może być nawet kilkukrotne wytłaczanie. Jeżeli medal produkowany był przy wykorzystaniu techniki otwartej, konieczne jest wyrównanie asymetrycznych krawędzi – powstają one w wyniku „rozlewania się” metalu pod naciskiem prasy. Pofalowane brzegi wyrównywane są za pomocą frezarki. Istnieje również możliwość wykorzystania specjalnych pierścieni, które uniemożliwiają wypływanie metalu podczas tłoczenia.
Gotowy medal poddawany jest szlifowaniu. Ten zabieg nadaje rantom gładką powierzchnię. Następnie metalowa powierzchnia poddawana jest procesowi srebrzenia, złocenia, oksydowania lub patynowania. Po wysuszeniu medal jest polerowany, dzięki czemu zyskuje efektowny połysk.
Medale sportowe wykonane przez Mennicę Polską
Mennica Polska może pochwalić się wieloma udanymi realizacjami. Wśród wykonanych przez nas projektów, znajdują się medale sportowe, którymi nagrodzeni zostali uczestnicy Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce, które w 2014 roku zorganizowane były w Ergo Arenie w Sopocie. Z kolei w 2012 roku, na zlecenie Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Mennica Polska wykonała trzysta posrebrzanych medali, którymi wyróżnione zostały osoby najbardziej zasłużone dla tej dyscypliny. Na rewersie znalazło się logo ZPRP, na awersie – hasło „Za zasługi dla piłki ręcznej”, wizerunek piłki i siatki. W roku 2011 medale wykonane przez Mennicę Polską trafiły do zwycięzców zawodów pływacki European Short Course Swimming Championships, które odbyły się w Szczecinie. Poza medalami sportowymi Mennica Polska wykonywała również odznaczenia okolicznościowe – „50-lecie Wydziału Mechaniki Precyzyjnej i Mechatroniki PW”, „200 lat Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu” czy „Jubileusz 20-lecia UOP”,
Realizacja wszystkich tych zamówień pozwoliła nam zdobyć bezcenne doświadczenie, które owocuje podczas wykonywania kolejnych projektów.
Zobacz również
Józef Piłsudski na monetach
Numizmaty przedstawiające znane osoby cieszą się sporą popularnością. Są chętnie wybierane zarówno do kolekcji prywatnych, jak i na prezent czy w celach inwestycyjnych. Jednym z wielkich Polaków, których postać wielokrotnie pojawiała się na monetach, jest Józef Piłsudski. Oblicze marszałka zostało na nich wybite po raz pierwszy jeszcze za jego życia, na polskich monetach obiegowych. Na produktach kolekcjonerskich wizerunek Piłsudskiego pojawił się kilkadziesiąt lat po jego śmierci, a dokładniej: w 1988 roku. Od tego czasu został kilkukrotnie uhonorowany w numizmatyce. Poznaj najpiękniejsze monety z Piłsudskim!